
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Hall Effect Switch |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Power Dissipation | 230 mW |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Max Supply Current | 12 µA |
| Nominal Supply Current | 12 µA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±5 mT Trip, ±0.6 mT Release |
| Output Type | Push-Pull |
| Packaging | Reel |
| Polarity | North Pole, South Pole |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1730
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61299
Ext.Price$0.61299
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61299 | $0.61299 |
| 10 | $0.40010 | $4.00100 |
| 25 | $0.39968 | $9.99200 |
| 50 | $0.39925 | $19.96250 |
| 100 | $0.32915 | $32.91500 |
| 300 | $0.32268 | $96.80400 |
| 500 | $0.31633 | $158.16500 |
| 1000 | $0.31547 | $315.47000 |
| 3000 | $0.26930 | $807.90000 |
